Selena Jaristea a ratat la penalty-uri promovarea in liga a treia

Seniori

jaristeaSelena Jaristea – Sepsi Sf. Gheorghe 5-6 (1-1, 1-1, 0-1), pe stadionul “Letea” din Bacau, intr-o partida de baraj pentru promovarea in liga a treia

Vrancea va mai astepta cel putin un an pentru a avea din nou o echipa in liga a treia. Dupa retragerea echipelor CSM Focsani si FC Panciu, la inceputul anului 2013, Vrancea a ramas fara reprezentanta la nivelul celui de-al treilea esalon. Campioana judetului Vrancea, Selena Jaristea a pierdut barajul pentru promovare in liga a treia. Adversara focsanenilor, formatia Sepsi Sf. Gheorghe, campioana judetului Covasna, s-a dovedit mai inspirata la executarea loviturilor de departajare. Echipa din Covasna a deschis scorul in minutul 40, dupa un sut ce a lovit bara si a intrat în poarta lui Bors.
Jaristea a crezut in sansa ei si a reusit sa egaleze cu un sfert de ora inainte de final. Gurguiatu a reluat cu capul in plasa o centrare venita de pe partea dreapta, din lovitură libera. S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Sepsi a executat prima. Noua executanti au reusit sa marcheze, iar soarta meciului a fost decisa după ce lovitura executata de Burcacel a fost parata de portarul advers. Primul “11” pentru Selena Jaristea a aratat astfel: Bors – Stanciu, Gurguiatu, R. Stan, Cl. Mihai – Chivu, Prodan, S. Popa, Burcacel – Negoita, S. Sava. Au mai intrat: Capatina, Sandu si Panescu. La penalty-uri, pentru vranceni au marcat in ordine: Chivu, Stanciu, S. Popa si Gurguiatu.