Euromania Dumbraveni – Victoria Gugesti, derby local in finala Cupei Romaniei

Seniori

DUMBRAVENIDoua echipe din localitati vecine se vor intilni in finala Cupei Romaniei – faza judeteana. Victoria Gugesti si Euromania Dumbraveni se vor intilni in ultimul act al intrecerii dupa victoriile obtinute mieruri in semifinalele intrecerii. Victoria Gugesti a trecut cu 3-2 de AS Suraia, in timp ce Euromania Dumbraveni s-a impus cu 6-0, in deplasare, in partida cu Vointa Odobesti. Finala Cupei Romaniei va avea loc, cel mai probabil, pe 21 iunie. Data exacta si stadionul unde se va disputa intilnirea urmeaza a fi stabilite in zilele urmatoare. Echipa din Dumbraveni a jucat finala fazei judetene si in sezonul precedent, cind a cedat in partida cu FC Panciu. Fotbalul din Gugesti revine in prim-planul Cupei Romaniei, dupa 25 de ani. In 1990 Foresta Gugesti a reusit sa ajunga in 16-zecimile competitiei, unde a intilnit-o pe Farul Constanta. Constantenii s-au impus atunci cu 2-1, dupa prelungiri, golul victoriei fiind marcat in minutul 110.