Selectionata Vrancei, locul trei la Cupa Prieteniei

Stiri

1Selectionata arbitrilor vranceni a jucat sambata la cea mai importanta competitie organizata de Comisia Centrala a Arbitrilor, in colaborare cu Asociatia Judeteana de Fotbal Buzau. Selectionata Vrancei a terminat pe pozitia a treia la Cupa Prietenia, competitie ce s-a disputat in Sala Sporturilor si in Sala LPS din Buzau. In primul meci, arbitrii vranceni au jucat cu echipa gazda. Buzoienii au condus cu 2-0, la pauza, dar vrancenii au revenit si s-au impus cu 3-2. Selectionata Vrancei a trecut cu 4-3 de Brasov 2, cea care avea sa devina campioana acestei editii. Meciul a fost la discretia vrancenilor, care au condus cu 4-1 si au primit doua goluri pe final. In sferturi, Vrancea urma sa joace cu Brasov 1, numai ca organizatorii au decis sa tina un meci de baraj intre brasoveni si selectionata din Botosani. Astfel, adversara din sferturi a devenit formatia din nordul Moldovei. Vrancea s-a impus cu 7-4 si a ajuns printre cele mai bune patru echipe. In semifinale, Vrancea a cedat cu 2-6 in fata celor din Ilfov. Organizatorii nu au programat finala mica a intrecerii. Portarul vrancenilor, Danilete Iorga, 67 ani, a fost declarat cel mai bun portar al turneului.  Competitia s-a bucurat de prezenta presedintelui FRF, Razvan Burleanu. Acesta a jucat intr-un meci demonstrativ, care i-a avut pe teren pe Miodrag Belodedici si Jan Vladoiu. Lotul formatiei vrancene a fost  format din urmatorii arbitri sau observatori: Danilete Iorga, Octavian Bucataru, Marius Stoica, Cristi Voicu, Dorinel Meirosu, Cosmin Milea, Iulian Iacob, Ionut Grigore, Elvis Ilas, Sorin Birzan, Dan Chiriac, Florin Tudosa, Madalin Andreevici.