Selectionata Vrancei a ajuns in sferturile de finala la Cupa Prieteniei

1Selectionata arbitrilor vranceni a fost surpriza placuta a „Cupei Prieteniei”, competitie destinata arbitrilor din Romania. Intrecerea a avut loc la finalul saptamanii, la Buzau, în organizarea Asociatiei Judetene de Fotbal (AJF) Buzau si a Comisiei Centrale a Arbitrilor. Selectionata Vrancei a fost repartizata în urma tragerii la sorti în grupa D, acolo unde a întalnit selectionatele din Buzau si Calarasi. Meciul de debut pentru arbitrii vranceni a avut loc sambata dimineata, în compania selectionatei gazda. Buzoienii au condus cu 2-0, dar vrancenii au revenit spectaculos si au preluat avantajul pe tabela, scor 3-2. Gazdele au egalat la ultima faza a meciului.
2Apoi, arbitrii vranceni au obtinut calificarea în sferturile de finala în partida cu selectionata din Calarasi. Focsanenii au învins cu 4-0, la capatul unui meci pe care l-a dominat de la un capat la altul. Selectionata vranceana a castigat grupa C si a întalnit în sferturi echipa din Ilfov. În ciuda încercarilor arbitrilor vranceni, oboseala si-a spus cuvantul, iar ilfovenii s-au calificat în semifinalele competitiei. Turneul a fost castigat de Comisia Judeteana a Arbitrilor (CJA) Braila, care a învins în finala selectionata din Buzau, egala echipei vrancene. Lotul formatiei vrancene a fost format din urmatorii arbitri:Octavian Bucataru, Marius Stoica, Dorinel Meirosu, Ionut Grigore, Gheorghe Marius, George Dumitru, Constantin Mihai, Dan Chiriac. Manager a fost Cristi Voicu.Seara, arbitri vranceni au luat parte la banchetul organizat la Poiana Pinului, la Restaurnatul MC Pietorasa. Delegatia vranceana a fost condusa de presedintele AJF Vrancea, Dan Dumitru