Sportul Ciorasti, o noua aparitie pe harta fotbalului din Vrancea

1Sportul Ciorasti este cea mai noua aparitie in peisajul fotbalului vrincean. Echipa condusa de Costel Militaru si antrenata de George Ionita s-a afiliat la Asociatia Judeteana de Fotbal Vrancea si va participa la noua editie a campionatului judetean. Formatia din Ciorasti isi disputa partidele pe o moderna baza sportiva inagurata duminica in satul Salcia Veche. Totul s-a realizat cu sprijinul Primariei si Consiliului Local Ciorasti. Baza sportiva din satul Salcia Veche are si o pista de atletism, dar si un parc destinat celor mici si parintilor. De asemenea, localnicii pot juca fotbal pe un teren de dimensiuni reduse, cu suprafata de zgura. Autoritatile isi doresc in timp sa puna o suprafata sintetica. De asemenea, baza sportiva din Ciorasti ar urma sa aiba instalatie de nocturna. Ar fi al doilea stadion din judet unde partidele ar urma sa se dispute in nocturna. 6985

2Baza sportiva are o tribuna de 200 de locuri, toate pe scaune, vestiare pentru gazde, oaspeti si arbitri, toate dotate cu WC-uri si dusuri, dar si o sala de sedinte. Toata baza sportiva este supravegheata video cu opt camere de supraveghere ce pot fi accesate in orice moment de pe telefonul mobil de conducatorii clubului. Duminica seara, echipa Sportul Ciorasti a disputat o partida de pregatire in compania echipei Tractorul Nanesti, cistigatoarea Ligii Grafit Décor.4Gazdele au condus la pauza cu scorul de 1-0. Cele doua echipe au oferit un frumos spectacol in repriza a doua cind s-au inscris alte zece goluri. Tractorul Nanesti s-a impus cu 7-4, iar cele doua echipe s-au felicitat la final. 3Oaspetii au recunoscut ca au jucat pe o baza sportiva excelenta la acest nivel valoric. Asociatia Judeteana de Fotbal Vrancea tine sa felicite conducerea clubului Sportul Ciorasti, dar si pe primarul comunei, Nicolae Braicau, pentru investitita derulata in satul Salcia Veche. AJF Vrancea doreste mult succes in noul campionat si multi ani de activitate celei mai noi formatii din judet: Sportul Ciorasti!